چاپ        ارسال به دوست

کارشناس ارشد سم شناسی معاونت غذا و دارو در هفته پیشگیری از مسمومیت ها:

کارشناس ارشد سم شناسی معاونت غذا و دارو در هفته پیشگیری از مسمومیت ها:

به گزارش خبرنگار وبدا به نقل از روابط عمومی معاونت غذا و دارو،محمد شاطرپور،در هفته پیشگیری از مسمومیت ها اظهار داشت:مسمومیت با گیاهان در بسیاری از موارد از نظر شدت نوع خفیف یا متوسط بوده،بطوری که با درمان اولیه،علایم و نشانه های مسمومیت کاهش یافته و برطرف می شود.

وی افزود:گیاهان تزئینی مانند دیفن باخیا و خرزهره که در باغچه منازل و آپارتمان های مسکونی کاشته و نگهداری می شوند نیز می توانند در صورت مصرف اتفاقی،موجب بروز مسمومیت شوند.

کارشناس ارشد سم شناسی افزود: بروز مسمومیت های گیاهی در کشاورزان، باغداران، شکارچیان و کارگران مزارع و گلخانه ها به علت تماس بیشتر با انواع گیاهان سمی شیوع بیشتری دارد.

شاطرپور گفت:در سالهای اخیر گرایش مردم به مصرف داروهای گیاهی و گیاهان دارویی افزایش یافته است.مصرف ناآگاهانه و خودسرانه بسیاری از گیاهان دارویی می تواند سبب بروز مسمومیت در انسان شود.

وی افزود:گیاهان در بسیاری از کشورهای جهان به عنوان یکی از علل مهم بروز مسمومیت ها بخصوص در کودکان زیر 5 سال است.کنجکاوی و وجود جذابیت در شکل و رنگ بخش های مختلف یک گیاه سمی مثل میوه،دانه و برگ از عوامل مسمومیت در کودکان می باشد.

وی در خاتمه درباره اقدامات اولیه برای فرد مسموم اظهار کرد:در صورت بروز این نوع مسمومیت باید با مرکز اورژانس 115 تماس گرفت و بدون أتلاف وقت فرد مسموم به بیمارستان منتقل شود.

برای پانزدهمین سال متوالی هفته اول آبان توسط وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی هفته پیشگیری از بروز مسمومیت ها نامگذاری شده است و چهارم آبان روز پیشگیری از بروز مسمومیت با موادغذایی و گیاهان دارویی می باشد.

 

 


١٣:٣٣ - شنبه ٦ آبان ١٣٩٩    /    شماره : ١٠٦٣٦    /    تعداد نمایش : ١٤٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: