چاپ        ارسال به دوست

کارشناس دارویی معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی دزفول در هفته آنتی بیوتیک:

مقاومت میکروبی فراگیر و جهانی شده است


کارشناس دارویی دانشگاه علوم پزشکی دزفول بیان کرد: استفاده نامناسب از داروهای آنتی میکروبیال در زمانی که ضرورت ندارد مانند سرماخوردگی های ویروسی، مقاومت میکروبی در برابر آنتی بیوتیک ها را افزایش داده است.

به گزارش خبرنگار وبدا به نقل از روابط عمومی معاونت غذا و دارو،الناز بهروز،امروز (شنبه یکم آذر 99) اظهار داشت: هنگامی که مقدار دوز کافی برای درمان تجویز نمی شود و یا داروی تجویز شده تا انتها به مصرف نمی رسد،مصرف بیش از حد و سوء مصرف داروهای ضد میکروبی و همچنین ضعف اقدامات پیشگیری و کنترل عفونت ها از مهمترین علل بروز مقاومت آنتی بیوتیکی می شود.

دکتر بهروز توضیح داد: در صورتی که آنتی بیوتیک درست مصرف نشود حتی علایم بیماری ممکن است بعد از 2 تا 3 روز از بین برود ولی این دلیلی بر خاتمه روند درمان با آنتی بیوتیک نیست؛ زیرا این عمل تنها باکتری های حساس را از بین می برد و تعدادی باکتری دیگر را در محل درگیر باقی می گذارد که منجر به رشد دوباره باکتری مقاوم و بروز عفونت ثانویه در همان محل می شود.

دکتر بهروز هم چنین افزود: مصرف نادرست و نا به جای آنتی بیوتیک ها می تواند منجر به از بین رفتن میکروب های مفید در دستگاه گوارش شده که خود منجر به ایجاد ناراحتی های گوارشی و بیماری های دیگر می گردد.

وی افزود: آنتی بیوتیک باید بر اساس تجویز پزشک و نه خود درمانی با همان مقداری (دوز) که پزشک تجویز نموده است مصرف شود.

وی در پایان بیان کرد: مصرف غیر منطقی و خودسرانه دارو نه تنها موجب درمان بیماری نمی شود بلکه باعث ایجاد عوارض دارویی در طولانی مدت نیز می گردد. طبق تحقیقات انجام شده ،ایرانی ها بیش از استاندارد جهانی دارو مصرف می کنند و 10 تا 15 درصد مصرف داروها بدون مشورت با پزشک و خودسرانه مصرف می شوند.

همه ساله از ۱۸ تا ۲۴ نوامبر ۲۰۲۰ و امسال مصادف با 28 آبان تا 4 آذرماه 99 بعنوان هفته آگاه سازی در زمینه آنتی بیوتیک ها نامگذاری شده است.

 

#کرونا_را_جدی_بگیریم

#همه_ماسک_میزنیم

 


٠٨:٤٦ - شنبه ١ آذر ١٣٩٩    /    شماره : ١٠٧٣١    /    تعداد نمایش : ١٠١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: