چاپ        ارسال به دوست

گزارش جامع و تصویری حضور وزیربهداشت و افتتاح بیمارستان کارون گتوند

دکتر هاشمی: ساخت یک بیمارستان 400 تختخوابی در دزفول آغاز خواهد شد

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با حضور در شهرستان گتوند جهت ادای احترام و قرائت فاتحه و اهدای شاخه گل به مزار شهدای گمنام و مزار قیصر امین پور شاعر انقلاب رفت همچنین دکتر هاشمی یک جلد قرآن به پدر قیصر امین پور که جهت استقبال از وزیر بهداشت حضور داشت تقدیم کرد. در ادامه جهت اجرای سخنرانی دکتر هاشمی به سالن قیصر امین پور که از مسئولان و خانواده های شهدا تکمیل شده بود حضور یافت. در ابیتدای این مراسم دکتر یوسف پریدار رئیس دانشگاه علوم پزشکی دزفول گفت:

شهرستان گتوند هشت مرکز بهداشتی درمانی و بیست دو خانه بهداشت دارد و پوشش جغرافیایی پزشکان بالای نود درصد است. رئیس دانشگاه علوم پزشکی دزفول افزود:با اجرای طرح تحول سلامت وشتاب گرفتن بیش از پیش خدمات رسانی با مشارکت مسئولان و مردم امروز شاهد افتتاح بیمارستان کارون گتوند هستیم. دکتر پریدار هزینه بیمارستان کارون در در بخش ساخت و تجهیزان ده میلیارد تومان اعام کرد و افزود در کنار این بیمارستان بخش دیالیز بیماران با هشت تخت به همت خیرین به بهره برداری خواهد رسید.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی دزفول در بخش دیگری از سخنان خود خاطر نشان کرد سه حلقه از زنجیره درمان را در شهرستان گتوند کم داریم که شامل کلینیک ویژه، بلوک زایمانی و یک واحد انتقال خون است تا بتوانیم ارایه خدمت را با کیفیت بهتری ارایه نماییم در ادامه این برنامه مهندس صالحی فرماندار گتوند، حجت الاسلام شاه آبادی امام جمعه گتوند و حجت الاسلام سادات ابراهیمی نماینده مردم شوشتر و گتوند سخنرانی کردند. در انتهای برنامه بعنوان آخرین سخنران دکتر سیدحسن هاشمی اظهارداشت: اتمام بیمارستانهای شوش و شوشتر باید با سرعت بیشتری انجام شود و امیدواریم که ظرف یکی دو سال آینده مورد بهره برداری قرارگیرد.

وی افزود: همچنین درشهرستانهای دزفول نیزساخت یک بیمارستان 400  تختخوابی آغاز خواهدشد.

وزیربهداشت درخصوص رضایت از اجرای طرح تحول سلامت در استان خوزستان وتفاوت آن باسایر استانهای کشور گفت:  دراستان خوزستان در آغاز کار دولت یازدهم کمبودهای شدیدی وجود داشت و تصورمن این است که عملکرد آنها قابل قبول بوده است و اگر وضعیت ساختار بهتر از امروز  بود و اگر تعداد تخت های بیمارستانی به مقدار کافی وجود داشت، رضایتمندی مردم بیشتر از حال حاضر بود.

دکترهاشمی گفت: شهرستان گتوند با داشتن جمعیت 70هزار نفری امروز به تازگی صاحب بیمارستان شده است و طرح تحول سلامت در این استان به طور قابل قبولی اجراشده است .

وزیر بهداشت از عدم توجه به بهداشت عمومی توسط دستگاه های اجرایی بیماری زا به عنوان یکی از مهم ترین مشکلات حوزه سلامت یاد کرد و اظهار داشت: تامین سلامت مردم درکشور، مرهون کمک و همکاری تمام دستگاه های اجرایی است.

دکتر هاشمی با بیان اینکه سهم وزارت بهداشت در عوامل مرتبط با سلامت 20درصداست، گفت: فعالیت وزارتخانه های نفت و صنایع ، معادن و تجارت در عرصه هایی مانند پتروشیمی و فولاد باعث به وجود آمدن مشکلات زیادی شده است و داشتن  پیوست سلامت برای طرح های توسعه ای کشور ضروری است.

وزیربهداشت درخصوص برنامه های وزارت بهداشت درمورد ریزگردها، اظهارداشت: متاسفانه وجود ریزگردها ناشی از بی تدبیری برخی از کشورهای همسایه و یا تصمیات اتخاذ شده درسالهای گذشته است و تنها معلول آن مردم هستند و برای  برطرف کردن آن،همواره درخواستهای به حقی دارند.اما، ما کمترین نقش را در این زمینه داریم  زیرا بخش عمده ای از ریزگردها از خارج از مرزها به کشور وارد می شود.

دکتر هاشمی درادامه به شرایط نامناسب منطقه و تاثیرآن بر ریزگردها اشاره کرد و گفت: دریکی دو  دهه اخیر در عراق، انسانهای زیادی کشته شدند و در ترکیه نیز سدهای زیادی احداث شده که باعث خشکسالی عراق، بهم ریختن اکوسیستم منطقه و درنهایت به وجود آمدن ریزگرد شده است.

وزیر بهداشت دربخش دیگری ازسخنان خود حلقه ی مفقوده رابطه بین پزشک  و بیمار را به دو بخش  تقیسم کرد و گفت: بخشی از آن فرهنگی است که لازم است رسانه ها و عوامل درگیر، برای  ارتقای فرهنگ عمومی در جامعه تلاش کنند. در ادامه حضور وزیر بهداشت در شهرستان گتوند با حضور مسئولان محلی بیمارستان کارون گتوند افتتاح شد گفتنی است در ادامه دکتر هاشمی و هیات همراه از سد گتوند نیز بازدید کردند.

دکتر هاشمی عنوان کرد: متاسفانه شاهد بی اخلاقیهای مداوم درکشور نسبت به بزرگان و طبقات اثرگذار اجتماعی مانند جامعه پزشکی هستیم درحالی که همه باید قدردان زحمات  آنها باشیم.

 وزیربهداشت از رابطه مالی بین پزشک و بیمار به عنوان یکی دیگر از عوامل موثر در رابطه پزشک و بیمار یاد کرد و گفت: اگر وضعیت بیمه درکشور مناسب باشد، رابطه مالی بین پزشک و بیمار حذف می شودکه به رضایت مردم و جامعه پزشکی منجرخواهد شد.

دکتر هاشمی گفت: ممکن است وضعیت نامناسب رابطه بین بیمار و پزشک گاهي سیاسی باشد زیرا معمولا رسانه ها نمی توانند به  صنوف دیگر تعرض کنند و دیواری کوتاه تر از جامعه پزشکی نمی یابند و بر علیه آن ها سریال می سازند و مطالب زیادی را به جامعه پزشکی نسبت میدهند.

وزیربهداشت به دشواریهای کار در رشته های وابسته به گروه پزشکی مانند پرستاری، آزمایشگاه و مامایی اشاره کرد و گفت: دربرخی بخش ها مانند اورژانس، سوختگی و روانپزشکي، دشواری کار آنها بیشتر از سایر بخش هاست البته در مورد سختی کار برای برخی از رشته های وابسته به گروه پزشکی تصمیم گیری نشده است.

دکتر هاشمی در ادامه بابیان اینکه قانون تعرفه گذاری پرستاری تصویب شده است اما اعتبارات مورد نیاز برای اجرای آن در نظرگرفته نشده است افزود: همزمان با تصویب قانون باید ردیف اعتباری آن را نیز در نظر بگیرند تا باعث تقابل ما با جامعه پرستاری نشود، اگرچه برای طرح تحول سلامت اعتبارات تخصیص یافته اما محل هزینه کرد آن به دقت مشخص شده است.

وزیربهداشت در  پایان یادآور شد: افرادی که سیاستگذار هستند تشخیص دادند هرینه اعتبارات طرح تحول سلامت برای بیمه کردن 11میلیون نفرفاقد پوشش بیمه و همچنین کاهش پرداختی مردم از40 به حدود 6 درصد اهمیت بیشتری داشته است.

 

 

 


١٠:١٣ - يکشنبه ٢ اسفند ١٣٩٤    /    شماره : ٣٣١٤    /    تعداد نمایش : ٢٢٥٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: